Tło i szczegóły zdarzenia
Do tragicznego ataku doszło we wtorek, 29 kwietnia 2025 roku, około godziny 10:30 w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie, w poradni ortopedycznej. 35-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu jędrzejowskiego (woj. świętokrzyskie), wtargnął do gabinetu, w którym lekarz ortopeda, dr n. med. Tomasz Solecki, przyjmował pacjentkę. Napastnik, uzbrojony w nóż, zadał lekarzowi liczne ciosy w brzuch, klatkę piersiową oraz kończyny górne i dolne. Atak był niespodziewany – sprawca nie czekał w poczekalni, tylko bezpośrednio wszedł do gabinetu i zaatakował.
Stan ofiary
Lekarz, dr Tomasz Solecki, został natychmiast przetransportowany na blok operacyjny, gdzie przez blisko dwie godziny zespół około 20 osób walczył o jego życie. Niestety, mimo wysiłków, medyk zmarł na skutek licznych ran kłutych. Informację o śmierci lekarza potwierdziła minister zdrowia Izabela Leszczyna w poście na platformie X, wyrażając głęboki smutek i potępiając agresję wobec personelu medycznego.
Sprawca i motywy
Napastnik, 35-letni pacjent szpitala, został obezwładniony przez ochronę placówki oraz pacjentów z poczekalni i przekazany policji. Według wstępnych ustaleń, mężczyzna był niezadowolony z przebiegu wcześniejszego leczenia, a konkretnie z operacji ręki (łokcia) przeprowadzonej przez dr. Soleckiego około dwa lata wcześniej. Rodzice sprawcy, w rozmowie z reporterką programu „Uwaga!” TVN, ujawnili, że ich syn zmagał się z pogarszającym się stanem psychicznym i fizycznym. Twierdził, że został „zakażony wirusem” podczas zabiegu, co miało być przyczyną jego frustracji. W ostatnich dwóch tygodniach przed atakiem jego stan psychiczny znacznie się pogorszył, a rodzina sugerowała mu konsultację psychiatryczną, na co reagował złością i odmową.
Ojciec napastnika wskazał, że syn obwiniał lekarza za swoje problemy zdrowotne, co mogło być motywem ataku. Sprawca miał również wspominać o myślach samobójczych. Policja potwierdziła, że mężczyzna i lekarz znali się z wcześniejszych wizyt, a sprawa była wcześniej zgłaszana do rzecznika praw pacjenta.
Reakcje i śledztwo
- Śledztwo: Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa. 35-latek ma zostać przesłuchany w środę, 30 kwietnia 2025 roku. Prokuratura bada motywy i okoliczności zdarzenia, w tym fakt, że napastnik próbował zaatakować również pielęgniarkę obecną w gabinecie.
- Reakcje władz:
- Minister zdrowia Izabela Leszczyna: „Nie ma słów, które wyraziłyby mój smutek i gniew po śmierci Pana Doktora. Agresja wobec tych, którzy pełnią misję ratowania naszego zdrowia i życia, jest barbarzyństwem i zasługuje na najwyższy wymiar kary.”
- Premier Donald Tusk: Wyraził wstrząs i złożył kondolencje rodzinie zmarłego lekarza.
- Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski: Składał kondolencje i wyraził solidarność ze środowiskiem medycznym.
- Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar: Podkreślił niedopuszczalność przemocy wobec medyków i wezwał do kampanii przeciwko agresji wobec personelu medycznego.
- Dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski: W emocjonalnym wystąpieniu mówił o bezradności i stracie: „Jeden z lekarzy poległ w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Miał dzieci, miał rodzinę.” Podkreślił, że atak był nieprzewidywalny, a szpital działa normalnie, z wyjątkiem zamkniętej do końca majówki poradni ortopedycznej.
Kontekst i reakcje społeczne
Zdarzenie wywołało szeroką dyskusję na temat bezpieczeństwa personelu medycznego. To kolejny w ostatnich miesiącach przypadek przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia w Polsce – w styczniu 2025 roku w Siedlcach pacjent śmiertelnie ranił ratownika medycznego, a w innych przypadkach dochodziło do pobić i znieważeń. Samorząd lekarski, w tym prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, złożył kondolencje i wezwał do zmian w prawie, by lepiej chronić medyków.
Personel szpitala był w szoku, a świadkowie opisywali sceny jako dramatyczne – „wszystko było we krwi”. Poradnia ortopedyczna została zamknięta na dni 29–30 kwietnia, a pacjenci zostali powiadomieni o nowych terminach wizyt.
Dodatkowe informacje
- Ofiara: Dr Tomasz Solecki był cenionym specjalistą w dziedzinie chirurgii ręki, oddanym pacjentom i posiadającym rodzinę. Jego śmierć została określona jako ogromna strata dla społeczności szpitala.
- Napastnik: Według niepotwierdzonych informacji medialnych, 35-latek pracował w Służbie Więziennej, co podał minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Informacja ta wymaga weryfikacji.
- Reakcje medyków: Środowisko medyczne zapowiada protesty i akcje solidarności, w tym możliwe demonstracje na ulicach, by zwrócić uwagę na problem przemocy wobec personelu ochrony zdrowia.
Źródła
Informacje pochodzą z wiarygodnych źródeł medialnych, w tym:
- Gazeta Wyborcza
- RMF 24
- Onet
- TVN24
- Interia
- Rynek Zdrowia
- Fakt
- Super Express
- WP Wiadomości
- Posty na platformie X od TVN24, Radia Kraków i innych
Wnioski
Atak w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie to tragedia, która uwypukliła problem przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia. Śmierć dr. Tomasza Soleckiego wywołała ogólnokrajowy szok i zaowocowała apelami o zwiększenie bezpieczeństwa w placówkach medycznych. Śledztwo prokuratury oraz dalsze reakcje społeczne i polityczne będą kluczowe dla wyjaśnienia sprawy i zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości.